2017 JULY SERIES

SMSC

Results are provisional as of 18:42 on August 23, 2017

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT July 5 July 12 July 19 July 26 Total Nett
1st Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd Frolic C&C 30 Ian Swan 201 3.0 (8.0 DNC) 3.0 3.0 17.0 9.0
4th Halcyon C&C 30 Graham Dennis 195 (8.0 DNC) 3.0 5.0 5.0 21.0 13.0
5th Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 4.0 (8.0 DNC) 4.0 6.0 22.0 14.0
6th Truant 3 Alberg 37 Harry Hogeboom 195 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 25.0 17.0
7th Mystic Hunter 31 Richard Bottomley 225 (8.0 DNC) 4.0 6.0 7.0 25.0 17.0

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT July 5 July 12 July 19 July 26 Total Nett
1st Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Cyanara C&C 36 Jim Fletcher 78 3.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) 15.0 7.0
3rd Xari CS 30 Ric Hattin 156 (8.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 16.0 8.0
4th Groovin   Andrew Hamilton 153 4.0 5.0 (8.0 DNC) 3.0 20.0 12.0
5th Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 81 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 21.0 13.0
6th Siesta CS 30 Phil Varey 180 (5.0) 4.0 4.0 5.0 18.0 13.0
7th Dire Wolf CS 30 Rod Miller 156 7.0 DNF (8.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 28.0 20.0

July 5 - B Fleet at 18:10

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 181000 19:22:16 1:12:16 1:09:11 1.0
2 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 181000 19:21:12 1:11:12 1:10:11 2.0
3 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 19:28:23 1:18:23 1:15:02 3.0
4 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 181000 19:38:26 1:28:26 1:20:59 4.0
5 Truant 3 Alberg 37 Harry Hogeboom 195 181000 20:11:36 2:01:36 1:57:23 5.0

July 12 - B Fleet at 18:10

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 181000 19:21:07 1:11:07 1:08:05 1.0
2 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 181000 19:19:06 1:09:06 1:08:07 2.0
3 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 195 181000 19:36:58 1:26:58 1:23:57 3.0
4 Mystic Hunter 31 Richard Bottomley 225 181000 19:43:46 1:33:46 1:26:53 4.0

July 19 - B Fleet at 18:10

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 181000 19:28:51 1:18:51 1:15:29 1.0
2 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 181000 19:29:23 1:19:23 1:18:15 2.0
3 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 19:35:12 1:25:12 1:21:34 3.0
4 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 181000 19:45:04 1:35:04 1:27:03 4.0
5 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 195 181000 19:50:50 1:40:50 1:37:20 5.0
6 Mystic Hunter 31 Richard Bottomley 225 181000 19:59:54 1:49:54 1:41:50 6.0

July 26 - B Fleet at 18:10

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181100
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 181100 19:19:31 1:08:31 1:05:35 1.0
2 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 181100 19:19:05 1:08:05 1:07:07 2.0
3 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181100 19:23:42 1:12:42 1:09:36 3.0
4 Truant 3 Alberg 37 Harry Hogeboom 195 181100 19:27:33 1:16:33 1:13:54 4.0
5 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 195 181100 19:34:50 1:23:50 1:20:55 5.0
6 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 181100 19:40:15 1:29:15 1:21:43 6.0
7 Mystic Hunter 31 Richard Bottomley 225 181100 19:53:10 1:42:10 1:34:40 7.0

July 5 - A Fleet at 18:10

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 81 181500 19:34:50 1:19:50 1:31:33 1.0
2 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 108 181500 19:38:37 1:23:37 1:31:48 2.0
3 Cyanara C&C 36 Jim Fletcher 93 181500 19:36:41 1:21:41 1:31:52 3.0
4 Groovin   Andrew Hamilton 153 181500 19:51:33 1:36:33 1:38:58 4.0
5 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 19:59:42 1:44:42 1:43:13 5.0
6 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 156     DNF   7.0

July 12 - A Fleet at 18:10

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 108 181500 19:32:53 1:17:53 1:25:31 1.0
2 Cyanara C&C 36 Jim Fletcher 93 181500 19:32:12 1:17:12 1:26:49 2.0
3 Xari CS 30 Ric Hattin 174 181500 19:51:20 1:36:20 1:35:47 3.0
4 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 19:55:00 1:40:00 1:38:35 4.0
5 Groovin   Andrew Hamilton 153 181500 19:51:25 1:36:25 1:38:50 5.0

July 19 - A Fleet at 18:10

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 181500 19:38:40 1:23:40 1:29:19 1.0
2 Cyanara C&C 36 Jim Fletcher 93 181500 19:34:39 1:19:39 1:29:34 2.0
3 Xari CS 30 Ric Hattin 174 181500 19:52:57 1:37:57 1:37:23 3.0
4 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 19:54:30 1:39:30 1:38:05 4.0
5 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 156 181500 19:55:32 1:40:32 1:42:36 5.0

July 26 - A Fleet at 18:10

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181600
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 108 181600 20:09:13 1:53:13 2:04:18 1.0
2 Xari CS 30 Ric Hattin 174 181600 20:22:05 2:06:05 2:05:22 2.0
3 Groovin   Andrew Hamilton 135 181600 20:19:17 2:03:17 2:09:49 3.0
4 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 81 181600 20:09:59 1:53:59 2:10:43 4.0
5 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181600 20:33:50 2:17:50 2:15:53 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com