2017 Canada Day Race

SMSC

Results are final as of 12:36 on November 7, 2017

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT August 2 August 9 August 16 August 23 Total Nett
1st Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 1.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 11.0 3.0
2nd Frolic C&C 30 Ian Swan 201 (3.0) 2.0 2.0 2.0 9.0 6.0
3rd Halcyon C&C 30 Graham Dennis 195 (5.0) 3.0 3.0 3.0 14.0 9.0
4th Truant 3 Alberg 37 Harry Hogeboom 195 4.0 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 24.0 16.0
5th Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 25.0 17.0
6th Surly's Mermaid Atallia 31   186 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 26.0 18.0
7th Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 30.0 22.0

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT August 2 August 9 August 16 August 23 Total Nett
1st Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 1.0 (4.0) 2.0 1.0 8.0 4.0
2nd Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 4.0 1.0 (7.0 DNC) 2.0 14.0 7.0
3rd Groovin   Andrew Hamilton 135 (3.0) 3.0 1.0 3.0 10.0 7.0
4th Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 2.0 2.0 (4.0) 4.0 12.0 8.0
5th Xari CS 30 Ric Hattin 174 5.0 (7.0 DNF) 3.0 7.0 DNC 22.0 15.0
6th Siesta CS 30 Phil Varey 180 (6.0) 5.0 5.0 5.0 21.0 15.0

August 2 - B Fleet at 13:00:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 181000 19:12:59 1:02:59 1:00:33 1.0
2 Surly's Mermaid Atallia 31   186 181000 19:15:56 1:05:56 1:04:27 2.0
3 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 19:18:20 1:08:20 1:05:25 3.0
4 Truant 3 Alberg 37 Harry Hogeboom 195 181000 19:23:20 1:13:20 1:10:47 4.0
5 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 195 181000 19:24:03 1:14:03 1:11:29 5.0
6 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 181000 19:29:59 1:19:59 1:13:14 6.0

August 9 - B Fleet at 1:28

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 181000 20:25:51 2:15:51 2:10:03 1.0
2 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 20:36:18 2:26:18 2:20:03 2.0
3 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 181000 20:53:06 2:43:06 2:36:08 3.0
4 Truant 3 Alberg 37 Harry Hogeboom 195 181000 20:56:16 2:46:16 2:40:30 4.0

August 16 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 181000 20:22:02 2:12:02 2:06:55 1.0
2 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 20:28:24 2:18:24 2:12:29 2.0
3 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 181000 20:34:15 2:24:15 2:18:05 3.0

August 23 - B Fleet at 1:28

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 181000 19:32:22 1:22:22 1:19:11 1.0
2 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 19:39:50 1:29:50 1:26:00 2.0
3 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 181000 19:42:31 1:32:31 1:28:34 3.0

August 2 - A Fleet at 13:00:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 181500 19:41:02 1:26:02 1:31:51 1.0
2 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 181500 19:50:34 1:35:34 1:35:01 2.0
3 Groovin   Andrew Hamilton 135 181500 19:46:00 1:31:00 1:35:50 3.0
4 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 181500 19:41:29 1:26:29 1:37:16 4.0
5 Xari CS 30 Ric Hattin 174 181500 19:53:54 1:38:54 1:38:20 5.0
6 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 20:01:12 1:46:12 1:44:42 6.0

August 9 - A Fleet at 1:28

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 181500 20:26:01 2:11:01 2:27:20 1.0
2 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 181500 20:52:52 2:37:52 2:36:58 2.0
3 Groovin   Andrew Hamilton 135 181500 20:44:52 2:29:52 2:37:49 3.0
4 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 181500 20:43:27 2:28:27 2:38:29 4.0
5 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 21:04:00 2:49:00 2:46:36 5.0
6 Xari CS 30 Ric Hattin 174     DNF   7.0

August 16 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Groovin   Andrew Hamilton 135 181500 20:04:40 1:49:40 1:55:29 1.0
2 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 181500 20:06:37 1:51:37 1:59:10 2.0
3 Xari CS 30 Ric Hattin 174 181500 20:25:11 2:10:11 2:09:26 3.0
4 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 181500 20:26:56 2:11:56 2:11:11 4.0
5 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 20:29:07 2:14:07 2:12:13 5.0

August 23 - A Fleet at 1:28

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 181500 19:37:30 1:22:30 1:28:05 1.0
2 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 181500 19:33:23 1:18:23 1:28:09 2.0
3 Groovin   Andrew Hamilton 153 181500 19:46:03 1:31:03 1:33:20 3.0
4 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 181500 19:53:13 1:38:13 1:37:39 4.0
5 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 20:03:27 1:48:27 1:46:55 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com